افراد مبتلا به سندرم داون به فرم شدید بیماری کرونا مبتلا می شوند

بیماری همه گیری کووید-19 در بسیاری از نقاط جهان فعال است و در چندین ماه اخیر، میلیون ها نفر به این بیماری مبتلا شده و درصدی از آنها در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. افراد با بیماریهای زمینه ای مثل فشارخون، دیابت، مشکلات قلبی و بیماریهای زمینه ای دیگر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فرم شدید این بیماری می باشند. افراد مبتلا به سندرم داون از جمله افرادی هستند که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و میزان بروز شدت بیماری در این افراد یکی از سوالاتی است که مورد توجه محققین قرار داشته است.

سندرم داون یا تریزومی 21، بیماری است که در آن فرد به جای دو نسخه از کروموزوم 21، دارای سه نسخه از این کروموزوم می باشد. این بیماری از بدو تولد و بر اساس ویژگی های چهره قابل تشخیص است. وجود بیماریهای مادرزادی قلب در افراد مبتلا به سندرم داون، این افراد را در معرض خطر بالاتری از ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی قرار داده است. عفونت ها علت اصلی مرگ در این بیماران می باشد.

این وضعیت برای ویروس کرونا نیز مستثنا نیست و بررسی ها نشان می دهد که افراد مبتلا به سندرم داون در مقایسه با افراد سالم در سنین پایین تر به بیماری کرونا مبتلا می شوند و فرم شدید بیماری در آنها بروز می کند. به تازگی مطالعه ای با هدف شناسایی خطر ابتلا به بیماری کرونا انجام شده است. در این مطالعه پرونده پزشکی مربوط به بیماران مبتلا به کرونا با سندرم داون و افراد کنترل (افراد مبتلا به کرونا بدون بیماری زمینه ای) مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان داد که ریسک بستری شدن در اثر کرونا در افراد مبتلا به سندرم داون نسبت به جمعیت عادی 9 برابر افزایش می یابد.

متوسط سن افراد داون بستری شده به علت کرونا، 54 سال بود که 12 سال جوان تر از دیگر بیماران کووید-19 بستری بود. این نشان می دهد که بیماران با سندرم داون در حدود ده سال زودتر از جمعیت عمومی در معرض خطر بستری شدن با کرونا می باشند. بروز دیابت نوع 1 در سندرم داون 3 تا 4 برابر بیشتر از جمعیت عمومی است. دیابت یک عامل خطر شناخته شده برای کرونا می باشد. همچنین مطالعات نشان داده که بیماریهای عصبی می توانند منجر به افزایش احتمال مرگ ناشی از کرونا شوند، وجود زوال عقل در بیماران مبتلا به سندرم داون می تواند یکی دیگر از دلایل ریسک بالا در این بیماران باشد.

سطح مولکول های التهابی و شاخص هایی مثل ESR، CRP و IL8 در این افراد متفاوت از جمعیت عمومی است. به نظر می رسد که بدن بیماران مبتلا به سندرم داون پاسخ بیش از حد التهابی را در برابر ویروس کووید-19 نشان می دهند و احتمال بروز عوارض شدید بیماری کرونا از جمله دیسترس حاد تنفسی، آسیب حاد کلیه، سپسیس و علائم عصبی در آنها بسیار بیشتر از گروه کنترل است.

کودکان مبتلا به سندرم داون که دچار سپسیس می شوند، پیش آگهی غم انگیزی دارند. بنابراین این بیماری نیاز به مراقبت دقیق، جلوگیری از ابتلا به کرونا و مدیریت زودهنگام دارد. مدت زمان بستری در بیمارستان در افراد مبتلا به داون دو برابر بیشتر از دیگر افراد است. این افراد در معرض خطر مرگ بسیار بیشتری در اثر عفونت می باشند. احتمالا دیابت نیز یکی از برجسته ترین عواملی خطری برای پیش آگهی ضعیف در بیماران مبتلا به داون است.

یکی از یافته های واضح این است که سپسیس یک عارضه گسترده در مبتلایان به سندرم داون با بیماری کرونا است. این مسئله بسیار مهم است زیرا که احتمال مرگ این بیماران در اثر سپسیس بسیار بیشتر از سایر بیماران سپتیک است.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن