ایجاد پاسخ ایمنی سلولی در مقابل ویروس کووید-19

حدود یکسال است که جهان دچار همه گیری بیماری کرونا شده است و هر روز تعداد زیادی از افراد به این بیماری مبتلا می شوند و متاسفانه تعدادی نیز در اثر ابتلا به این بیماری، جان خود را از دست می دهند. از ابتدای شروع این بیماری، محققین در سراسر دنیا با انجام مطالعات مختلف به دنبال بررسی بیشتر این بیماری جهت شناسایی علائم بالینی، روش های تشخیصی، درمانی و شناخت واکنش های ایمنی ایجاد شده در بدن، می باشند.

در رابطه با ایمنی ایجاد شده در اثر ابتلا به بیماری کووید-19 نیز مطالعات متعددی انجام شده است، این مطالعات به بررسی میزان ایمنی ایجاد شده، تفاوت ایمنی در افراد با شدت بیماری متفاوت (از بدون علامت تا موارد شدید) و نوع ایمنی ایجاد شده، پرداخته اند. پاسخ ایمنی نقش حیاتی در کنترل عفونت و همچنین پیشگیری از عفونت مجدد دارد. با این وجود این نگرانی وجود دارد که پاسخ ایمنی ایجاد شده در پی ابتلای طبیعی ممکن است پایدار نباشد و فرد مستعد عفونت مکرر باشد.

تحقیقات نشان داده است که پس از عفونت با ویروس کرونای جدید SARS-CoV-2، حتی در موارد خفیف و یا بدون علامت، ایمنی سلولی قوی به مدت شش ماه ایجاد می شود، این پاسخ در افراد با علامت، مدت زمان بیشتری طول می کشد و به نظر می رسد که هر چه شدت بیماری بیشتر باشد، ایمنی قویتر و پایدارتری در بدن ایجاد می شود. در بدن افراد مورد مطالعه، سلول های ایمنی T اختصاصی علیه ویروس کرونا شناسایی شده است که منجر به ایجاد ایمنی پایداری در فرد شده است.

این یافته، یک خبر امیدوارکننده درباره استفاده از واکسن است، زیرا که اگر آلودگی طبیعی با ویروس می تواند با ایجاد پاسخ ایمنی سلولی T همراه باشد، پس واکسن نیز در بدن فرد می تواند مشابه ویروس عمل کند و ایمنی ایجاد نماید.

سیستم ایمنی بسیار پیچیده است و مسیرهای مختلف بالقوه ای وجود دارد که می تواند باعث ایجاد ایمنی در برابر بیماری پس از عفونت شود. از طرفی، این بررسی بر روی 100 فرد مبتلا انجام شده است و برای تایید آن، نیاز است که مطالعات جمعیتی بیشتری انجام شود.

درباره ایمنی همورال که با تولید آنتی بادی بر علیه ویروس کرونا ایجاد می شود، نیز مطالعات متعددی انجام شده و در حال انجام است. در ویروس های دیگری از خانواده کرونا، مثل ویروس های SARS، MERS وکرونای فصلی، نشان داده شده که ایمنی ایجاد شده توسط آنتی بادی ها در طول زمان کاهش می یابد، برای مثال درباره کرونا ویروسی فصلی که بیماری خفیفی است، حتی گزارش شده که پس از 80 روز، فرد می تواند مجدد به بیماری مبتلا شود. در حال حاضر، تحقیقات گسترده ای درباره میزان ایمنی همورال ایجاد شده توسط عفونت با ویروس کووید-19 در حال انجام است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا