بیماری های منتقل شونده از طریق جنسی

بیماری های منتقل شونده از طریق جنسی (STIs)، بیماری هایی هستند که عمدتاً در اثر تماس جنسی (تناسلی، مقعدی یا دهانی) با فرد آلوده منتقل می شوند. این بیماری ها علی رغم علائم آزاردهنده و عوارض وخیمی که در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع به جا می گذارند، براحتی قابل پیشگیری و غالباً قابل درمان هستند.

هر چند امکان ابتلای هر دو جنس به این عفونت ها وجود دارد؛ اما شانس ابتلا و بروز علائم در خانمها بیشتر است. بیشترین میزان شیوع، در جوامع شهری، در سنین جوانی (١٥ تا ٤٤ سال) و در بین مجردهاست.

طبق گزارشهای سازمان جهانی بهداشت، میزان ابتلا به این بیماری ها در تمام کشورها رو به افزایش است؛ بطوری که تخمین زده می شود که در سال ٢٠٠٨ میلادی، ٥٠٠ میلیون نفر در جهان آلوده به سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا یا تریکومونیاز بوده اند، حداقل ٥٣٠ میلیون نفر دیگر آلوده به ویروس عامل تبخال تناسلی و ٢٩٠ میلیون زن، آلوده به ویروس زگیل تناسلی بوده اند.

از آنجا که ابراز ابتلا به این بیماری ها غالباً با نوعی شرم همراه می باشند، شاید این آمار بطور دقیق گویای تعداد افراد آلوده نباشد. لذا اطلاع رسانی در رابطه با نحوۀ پیشگیری و درمان این بیماری ها ضروری بنظر می رسد.

علائم:

اغلب این عفونتها، در مراحل ابتدایی بدون علامت هستند که این خود سبب افزایش احتمال انتقال می شود؛ زیرا علائم غالباً زمانی بروز می کنند که شریک یا شرکای جنسی هم مبتلا شده اند .
شایعترین علائم ابتلا به این عفونتها عبارتند از ترشح غیرطبیعی از واژن (شامل افزایش مقدار ترشحات، تغییر رنگ و بو)، درد زیر شکم یا لگن، درد حین مقاربت و زخم تناسلی در بانوان، زخم و یا هر گونه ضایعه اطراف یا روی ناحیۀ تناسلی، تورم غدد لنفاوی کشاله ران، ترشح مجرا و درد، قرمزی و تورم بیضه ها در آقایان و همچنین قرمزی و ترشحات چشمی در نوزادان.

عوارض:

عدم تشخیص و درمان به موقع این بیماری ها می تواند سبب بروز ناباروری ، سقط خود به خودی، بارداری خارج از رحم، عفونت رحم و لوله های رحمی، دردهای مزمن شکمی و لگنی، مرده زایی و سرطان های سیستم تناسلی بویژه سرطان گردن رحم و سرطان مقعد و کبد در بانوان، ناباروری، تنگی پیشابراه و سرطان های مقعد، اعضاء تناسلی و کبد در آقایان و ناهنجاری های مادرزادی، کوری و مرگ در نوزادان شود.

راه های انتقال:

این عفونت ها غالباً از طریق تماس جنسی تناسلی، مقعدی یا دهانی منتقل می شوند؛ اما برخی از آن ها به طرق دیگری نیز قابل انتقال هستند، مثلاً انتقال از مادر به نوزاد حین زایمان و اختلاط خون یا بافت.

رفتارهای افزایش دهندۀ خطر ابتلا:

داشتن شرکای جنسی متعدد، تماس جنسی با افراد شاغل در تجارت جنسی یا مشتریان آنها، تماس جنسی محافظت نشده با فرد آلوده یا مشکوک به آلودگی، مصرف الکل یا داروهای روانگردان قبل از مقاربت، ارتباط جنسی با افراد همجنسگرا، انجام دوش واژینال، خالکوبی (تاتو)، استفاده از سرنگ مشترک در بین معتادین تزریقی می توانند سبب ابتلا به این بیماری ها شوند.

رفتارهای پیشگیری کننده:

خودداری از رفتارهای جنسی پرخطر شامل خویشتن داری در افراد مجرد و وفاداری به همسر در افراد متاهل، استفاده از کاندوم به منظور کاهش احتمال انتقال، اقدام به درمان خود و شریک جنسی به منظور جلوگیری از عفونت مجدد از اقدامات پیشگیرانه بشمار می روند.
ختنه شدن در مردان می تواند خطر ابتلا به این عفونتها را کاهش دهد. هر چند شستشوی ناحیۀ خارجی تناسلی پس از ارتباط جنسی مختصری در کاهش احتمال ابتلا اثرگذار است، ولی انجام دوش واژینال می تواند سبب گسترش عفونت شود. همچنین احتمال ابتلا به عفونتهای آمیزشی حین قاعدگی بسیار بیشتر است؛ لذا از ارتباط جنسی در این زمان اجتناب کنید.
بعضی از واکسن ها می توانند احتمال ابتلا به برخی از این بیماری ها را کاهش دهند. نظیر واکسن هپاتیت B و برخی از تایپ های ویروس عامل زگیل تناسلی (HPV) .

تشخیص:

بررسی آزمایشگاهی ممکن است برای یک عفونت منفرد و یا گروهی از علل شایع انجام گیرد. روش معمول تشخیصی، جداسازی و کشت عامل بیماری زا است که روشی زمانبر و پرهزینه است.
امروزه تکنیک های ژنتیک مولکولی امکان بررسی همزمان چندین پاتوژن با دقت و حساسیت بالا وهزینه ای کمتر را فراهم کرده است.
لازم به ذکر است که غربالگری سالیانه برای این دسته از بیماری ها در زنان زیر ٢٥ سال که از نظر جنسی فعالند و در زنان بالای ٢٥ سال در معرض خطر الزامی است.

بررسی تشخیصی در موارد زیر انجام می شود:

١- تست تشخیصی جهت تشخیص علت بروز علائم
٢- تست غربالگری جهت تشخیص عفونتهای بدون علامت در افراد در معرض خطر
٣- اطمینان از عدم ابتلای همسر آینده، پیش از وارد شدن به رابطۀ جنسی با وی
٤- بررسی وضعیت ابتلا پیش از بارداری یا حین آن، جهت جلوگیری از انتقال به فرزند
٥- بررسی نوزاد مادر مبتلا، پس از تولد
٦- بررسی فرد اهدا کنندۀ خون یا بافت به منظور پیشگیری از انتقال عفونت به فرد دریافت کننده
٧- بعنوان جزئی از نظارت های اپیدمیولوژیک در افراد پرخطر جامعه

درمان:

اغلب این بیماری ها به ویژه آنهایی که عامل باکتریایی یا انگلی دارند، با دارو قابل درمان هستند. اما عفونتهای ویروسی (نظیر تبخال تناسلی، هپاتیت B ، زگیل تناسلی و ایدز) درمان قطعی ندارند؛ اما تشخیص زودهنگام به کنترل بیماری با استفاده از درمانهای موجود کمک کرده و از وقوع عوارض پیشگیری می کند.
به عنوان یک اصل کلی در درمان این بیماری ها، درمان همزمان شریک جنسی به منظور جلوگیری از عفونت مجدد ضروری است.

خدمات قابل ارائه در این مرکز:

بررسی همزمان شش پاتوژن شایع بر روی نمونۀ سواپ واژینال یا ادرار با استفاده از تکنیک Multiplex PCR و Dual Priming Oligonucleotide) DPO) شامل:

Ureaplasma Urealyticum
Neisseria Gonorrhoeae
Chlamydia Trachomatis
Mycoplasma Hominis
Mycoplasma Genitalium
Trichomonas Vaginalis

تشخیص HSV و افتراق میان تایپهای HSV١ و HSV٢

Genotypingبیش از بیست تایپ مختلف HPV با استفاده از تکنیک Multiplex PCR و تکنیک Reverse Dot Blot

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا