هرآنچه باید درباره واکسن کرونا (Pfizer/BioNTech) بدانید

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) واکسن فایزر-بایون تک را به عنوان اولین داروی پیشگیری در آمریکا تایید کرد. به گفته دکتر استفن هان (ریاست FDA)، مجوز این سازمان برای استفاده اضطراری از اولین واکسن کووید-19 یک نقطه عطف مهم در مبارزه با این همه گیری ویرانگر است که بسیاری از خانواده ها را در آکریکا و سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است.

آمریکا به دنبال دیگر کشورهای جهان، از جمله انگلستان، کانادا و مکزیک استفاده عمومی گسترده از واکسن فایزر را مجاز کرده است. مجوز استفاده از این واکسن کووید-19، می تواند نویدی بر تغییر روند این بیماری همه گیر باشد. در حالی که علم و دانش، تصمیم گیری های ما را کنترل می کند، اطلاعات موجود از ایمنی و اثربخشی واکسن ساخت دو شرکت فایزر و بایون تک، از مجوز تایید آن حمایت می کند، زیرا که مزیت های شناخته شده و بالقوه این واکسن به وضوح از خطرات شناخته شده آن بسیار بیشتر است.

سازمان FDA پس از کارآزمایی بالینی این واکسن بر روی بیش از 43000 فرد شرکت کننده در یک مطالعه، واکسن را با نام BNT162b2 مجاز دانست و اعلام کرد که این واکسن می تواند در 95% موارد، منجر به پیشگیری موثر از بیماری کرونا گردد.

نحوه کار فناوری RNA در واکسن کرونا

این واکسن، مانند واکسنی که توسط شرکت Moderna تولید شده است، از عملکرد مولکول های طبیعی به نام mRNA استفاده شده است، این تکنولوژی جدید است و قبلا در واکسن و یا دارویی استفاده نشده است. این تکنولوژی از ویژگی طبیعی mRNA به عنوان کد کننده پروتئین استفاده کرده که در سلول پروتئین اختصاصی ویروس کرونا را تولید می نماید. این مولکول ها در کپسول های کوچک چربی محصور شده اند تا از هضم شدن آنها در برابر آنزیم ها محافظت شود. این به اصطلاح توپ های چربی، mRNA را به درون سلول رها می کنند. این شرکت ها، در گذشته نیز واکسن های mRNA تولید کرده بودند، اما آزمایشات اولیه را در افراد انجام نداده بودند. اما با همه گیری کرونا، بودجه و حمایت علمی برای استفاده از این رویکرد جدید فراهم شد.

در واکسن فایزر-بایون تک، از تکنولوژی نوآورانه RNA پیام رسان (mRNA-1273) برای معرفی پروتئین spike ، پروتئین سطحی ویروس کرونا، استفاده شده است. عملکرد این واکسن به این صورت است که با سنتز یکی از پروتئین های سطح ویروس کرونا، سیستم ایمنی بدن آن را شناسایی کرده و بر علیه آن فعال می شود و با تولید سلول های ایمنی خاطره و یا آنتی بادی، یک ایمنی اولیه ای را در بدن ایجاد می نماید. به همین دلیل، در صورت مواجهه با ویروس حقیقی، بدن پاسخ قوی تری را خواهد داد و از ابتلای فرد جلوگیری خواهد نمود.

این واکسن به چه افرادی تزریق می شود؟

در حال حاضر، تزریق واکسن برای افراد 16 سال به بالا مجوز دارد. محققین در حال مطالعه هستند که بفهمند، پاسخ ایمنی ناشی از واکسن (مدت زمان ایمنی) چه مدت طول می کشد، میزان بیماری بدون علامت در افرادی که واکسن را دریافت کردند، چقدر است و اینکه آیا واکسن می تواند از انتقال کووید-19 جلوگیری کند. همچنین به مطالعه بررسی اثر واکسن در گروه سنی 12 تا 15 می پردازند.

قرار است که این واکسن در دو دوز، در دو هفته متوالی تزریق شود، اولین افراد هدف برای تزریق این واکسن، پرسنل مراکز درمانی و افراد در مراکز نگهداری طولانی مدت مثل خانه سالمندان و … هستند.  از آنجایی که منابع واکسن محدود است، پیش بینی می شود که تا اواسط یا اواخر سال 2021، این واکسن به بزرگسالان کم خطر نرسد. این بدان معناست که تک تک افراد باید به ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی، شستن دست و جلوگیری از ازدحام جمعیت ادامه دهند، آژانس های بهداشت عمومی نیز به انجام آزمایش و ردیابی بیماران ادامه می دهند تا این بیماری ریشه کن شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا