ویروس کرونا وآنتی بادی

آزمایش تشخیص RNA ویروس SARS-CoV-2 ، عامل COVID-19 ،زمانی که به درستی انجام شود ، نتیجه آن بسیار قابل اعتماد می باشد. با این حال ، این آزمایش برای تعیین اینکه آیا کسی از ویروس بهبود پیدا کرده است مفید نیستند. علاوه بر این اگر ویروس در سطح بسیار کمی در بدن بیمار باشد ، می تواند نتایج منفی کاذب به همراه داشته باشد.

آزمایش های دیگر با جستجوی آنتی بادی های ویروس  به دنبال شواهدی هستند مبنی بر اینکه بدن پاسخ ایمنی به آن ایجاد کرده است. بنابراین آزمایش آنتی بادی برای تأیید اینکه فردی در چند روز اول عفونت به COVID-19 استفاده چندانی ندارد. با این حال ، بر خلاف آزمایش های RNA ، می توانند برای تعیین اینکه آیا کسی قبلاً به ویروس کرونا جدید مبتلا شود بسیار مفید باشند.

با این حال ، یک عامل سخت این است که افراد مختلف می توانند پاسخ های مختلف آنتی بادی به COVID-19 داشته باشند. به عنوان مثال ، به نظر می رسد که افراد مبتلا به بیماری شدید نسبت به افرادی که بیماری خفیف یا بدون علامت دارند ، سطح آنتی بادی بیشتری دارند. در نتیجه، یک آزمایش برای آنتی بادی های که درست می شود با استفاده از نمونه های خون از افراد مبتلا به COVID-19 شدید ممکن است. تشخیص آنتی بادی در افرادی که نسخه خفیف یا بدون علامت بیماری را دارند ،وآنتی بادی های بسیار کمتری برای تشخیص وجود دارد ، تست کارایی خوبی ندارد.

ایمنی COVID-19 چه مدت است و به چه معناست؟

اینکه آنتی بادی های COVID-19 ایمنی طولانی مدت و کاملی را ایجاد می کنند یا نه هنوز کاملاً مشخص نیست. عفونت با یک بیماری واگیردار لزوماً منجر به محافظت کامل برای همیشه نمی شود. با برخی از بیماری ها مانند سرخک ، بهبودی اساساً باعث ایجاد ایمنی کامل در برابر عفونت های بعدی در زندگی می شود. بهبودی از سایر عفونت ها می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، ویروس سنسیسیال تنفسی که می تواند باعث پنومونی ویروسی شدید در کودکان خردسال شود اما معمولاً فقط علائم خفیف و مشابه سرماخوردگی ایجاد می کند، آنقدر شایع است که اکثر نوزادان تا دو سالگی به آن مبتلا می شوند. با این حال ، عفونت فقط ایمنی جزئی را تحریک می کند. که از بیماری شدید در آینده محافظت می کند ، اما از عفونت مجدد محافظت نمی کند.

با ویروس های کرونا ، برخی از اشکال باعث ایمنی کامل می شوند. در حالی که برخی دیگر تنها باعث ایمنی جزئی می شوند و هنوز مشخص نیست که COVID-19 در کجای آن طیف قرار دارد. اگر بهبودی از این ویروس کرونا ایمنی جزئی ایجاد کند، به این معنی است که کسی با آنتی بادی های COVID-19 همچنان می تواند توسط ویروس SARS-CoV-2 آلوده شود. اگرچه ممکن است خود آنها در برابر بیماری شدید محافظت شوند ، اما هنوز هم می توانند به طور بالقوه مبتلا شوند. به عبارت دیگر ، کسی که دارای ایمنی نسبی به COVID-19 است می تواند مجدداً مبتلا شود و فقط علائمی شبیه سرماخوردگی دارد. اما اگر آن را به شخصی بدون هیچ گونه مصونیت COVID-19  منتقل کنند ، آن شخص می تواند به بیماری شدید مانند ذات الریه مبتلا شود.

مقیاس جهانی آزمایش تشخیصی COVID-19

مقیاس جهانی آزمایش تشخیصی COVID-19 سریع بوده است و طی چند ماه از صفر به بیش از یک میلیون نمونه آزمایش شده در روز رسیده است. این مقیاس بندی در آزمایش هم برای راهنمایی مراقبت از بیمار و هم برای آگاهی دادن به تصمیم گیری بهداشت عمومی ، از جمله در اجرای اقدامات فاصله اجتماعی ، ارزشمند بوده است. با این وجود ، به ویژه در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​، مشکلات بی شماری وجود داشته است.

چرا آزمایش حتی بعد واکسیناسیون مهم خواهد بود؟

با شروع رفع محدودیت های فعالیت COVID-19 در کشورها ، آزمایش تشخیصی بسیار مهم است. شناسایی افراد آلوده به SARS-CoV-2 به شما در راهنمایی درمان این افراد کمک می کند و نشان می دهد چه کسی باید جدا شود و تماس آنها ردیابی و قرنطینه شود تا از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری شود. افزایش گسترده موارد COVID-19 که از طریق آزمایش تشخیصی تأیید شده اند ، نشان می دهد که آیا محدودیت های فعالیت مربوط به COVID-19 نیاز به اعمال مجدد دارد. اگر نظارت حساس برای COVID-19 برقرار باشد ، عدم وجود چنین افزایشی پس از رفع محدودیت ها ، اطمینان بیشتری را در مورد اینکه کشورها می توانند بدون این محدودیت ها با خیال راحت به کار خود ادامه دهند ، افزایش می دهد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا