ویروس کرونا (COVID-19) به مغز وارد می شود

تحقیقات جدید نشان می دهد که ویروس کرونا SARA-CoV-2 همانند دیگر ویروس های قبلی می تواند وارد مغز شود. نتیجه مطالعات نشان داده که پروتئین spike، پروتئین سطحی ویروس کرونا، می تواند از سد خونی-مغزی در موش عبور کند.

شواهد بسیاری که روزانه به تعدادشان اضافه می شود، خبر از اثرات شناختی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را می دهند. نتیجه بررسی ها نشان می دهد که افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند دچار fog brain و کاهش انرژی و خستگی می شوند. Fog brain به معنی کاهش توانایی تفکر، احساس سردرگمی و بی نظمی در گفتن افکار است که در افراد مبتلا مشاهده می شود.

پروتئین spike که پروتئین s1 نیز نامیده می شود، تعیین کننده سلول های هدف ویروس کرونا می باشد و ویروس با کمک این روتئین به سلول های مختلف وارد می شود. اغلب، ویروس عملکردی مشابه به پروتئین اتصالی خودش را انجام می دهد. به بیان دیگر، پروتئین های اتصالی مانند S1 معمولا به تنهایی می توانند منجر به آسیب شوند، زیرا که آنها می توانند از ویروس جدا شوند و باعث ایجاد التهاب در سلول ها گردند. در عفونت با ویروس کرونا، به نظر می رسد که این پروتئین ها منجر به تحریک تولید سایتوکین ها و مواد التهابی در مغز می شوند.

التهاب شدید ناشی از عفونت ویروس کرونا را طوفان سیتوکین می نامند. سیستم اینی بدن، با مشاهده ویروس و پروتئین های آن، در تلاش برای از بین بردن ویروس مهاجم، واکنش بیش از حد نشان می دهد. فرد مبتلا دچار خستگی، کاش تمرکز و سایر مسائل شناختی می شود.

شباهت هایی در عملکرد پروتئین s1 ویروس کرونا و پروتئین gp120 در HIV شناسایی شده است. آنها گلیکوپروتئین هایی با قندهای فراوان بر روی خود هستند، این ویژگی مختص به پروتئین های متصل شونده به گیرنده ها می باشد. هر دو این پروتئین ها به عنوان بازو و دست ویروس ها عمل می کنند و در ورود آنها به سلول نقش دارند. هر دو از سد خونی-مغزی عبور می کنند و برای مغز سمی هستند. این یافته، می تواند توضیحی برای بسیاری از عوارض مرتبط با بیماری کرونا باشد.

یکی از محققین اینگونه می گوید که: ” ما می دانیم که وقتی به بیماری کرونا مبتلا می شوید، در تنفس دچار اشکال می شوید و این به این دلیل است که ریه شما دچار عفونت شده است، اما یک توضیح دیگر این است که ویروس وارد مراکز تنفسی مغز می شود و در آنجا نیز مشکلاتی ایجاد می نماید.”

از دیگر یافته ها در آزمایشها این است که، انتقال پروتئین S1 به پیاز بویایی و کلیه مردان سریعتر از زنان است. این مشاهده ممکن است مرتبط با افزایش حساسیت مردان به نتایج شدیدتر بیماری کرونا باشد.

این نتایج پیامی را برای افرادی که به سادگی از کنار این بیماری می گذرند، به همراه دارد. بسیاری از تاثیراتی که ویروس کرونا دارد، می تواند برجسته باشد و یا تداوم داشته باشد و یا حتی در اثر ورود ویروس به مغز ایجاد شود و حتی ممکن است برای مدت طولانی ادامه یابد.

برای آگاهی از ابتلای خود به ویروس کرونا، باید آزمایش تشخیصی کرونا را انجام دهید. آزمایشگاه ژنتیک پارس ژنوم این امکان را برای شما ایجاد کرده است تا بدون مراجعه به آزمایشگاه از وضعیت ابتلای خود به این بیماری آگاه شوید. در این مرکز، بر اساس شناخت کامل از ژنوم ویروس کرونا (COVID-19)، دقیق ترین روش مولکولی تشخیصی بیماری کرونا انجام می شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن