سیستم ایمنی بدن و شدت علائم بیماری کرونا

بر اساس یک مطالعه جدید که در مجله معتبر Nature به چاپ رسیده، پاسخ های مختلف سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به کووید-19 منجر به ایجاد تنوع در شدت بیماری در افراد بیمار شده است. بر اساس این یافته ها، شاید بتوان افراد با ریسک ابتلا به فرم شدید بیماری کرونا را تشخیص داد و آمادگی بیشتری را در ارائه خدمات درمانی به آنها ایجاد نمود.

در این مطالعه 113 بیمار مبتلا به بیماری کرونا مورد بررسی قرار گرفتند و پاسخ های ایمنی که در بدن این بیماران در طول مدت بستری ایجاد شده بود، از ابتدای بستری تا زمان ترخیص و یا مرگ بیمار، مورد ارزیابی قرار گرفت. محققان دریافتند که تمامی بیماران در مراحل اولیه بیماری، پاسخ ایمنی مشابهی را نشان می دهند. اما در بیمارانی که علائم متوسطی را بروز دادند، کاهش قابل توجهی در میزان ویروس و واکنش سیستم ایمنی در طی دوره بیماری مشاهده شد، این درحالی است که بیماران مبتلا به فرم شدید بیماری، نه تنها کاهش میزان ویروس را نشان ندادند بلکه سیستم ایمنی در این افراد با سرعت بیشتری فعال می شد.

محققان به تعدادی شاخص ایمنی دست یافتند که به کمک آنها می توان بیماران با بیشترین خطر ابتلا به فرم شدید بیماری را پیش بینی کرد. به گفته یکی از محققین در این مطالعه، آنها توانستند الگوی ایمنی بیماری کرونا را پیدا کنند.

محققان دریافتند که در فرم شدید بیماری کرونا، سیستم ایمنی فرد حجم بالا و مخربی از سیتوکین ها (فاکتورهای ایمنی) را تولید می نماید. اما عناصر اختصاصی سیستم ایمنی که عامل بروز آسیب هستند، به خوبی شناسایی نشده است. حضور آلفا اینترفرون ریسک فاکتوری بود که در بیماران کرونایی شناسایی شد، نقش این فاکتور در مبارزه با پاتوژن های ویروسی مثل ویروس آنفلوانزا شناسایی شده است. با این حال، بیماران مبتلا به کووید-19 با سطح بالای آلفا اینترفرون نسبت به بیمارانی که سطح پایین تری از این فاکتور را دارند، شکل شدیدتری از بیماری را نشان می دهند و به نظر می رسد که سیتوکین ها به جای کمک کردن منجر به آسیب بیشتر می شوند.

یکی دیگر از مواردی که می تواند نشان دهنده پیش آگهی بد در فرد بیمار باشد، فعال شدن اینفلامازوم (کمپلکسی از پروتئین ها) که در شناسایی پاتوژن و القاء پاسخ التهابی نقش دارد، باشد. در بسیاری از بیماران، فعال شدن این کمپلکس پروتئینی با وخیم شدن وضعیت بیمار و مرگ او در ارتباط است.

همچنین محققین دریافتند که افراد با سطح بالای فاکتورهای رشدی که در ترمیم لایه های درونی رگ ها و ریه ها نقش دارند، پاسخ بهتری به بیماری را نشان می دهند.

در کل، این نتایج نشان می دهد که می توان بیماران با ریسک بالای ابتلا به فرم شدید بیماری را شناسایی و با استفاده از داروهای موثر بر فاکتورهای التهابی، به درمان این دسته از بیماران کمک نمود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا