واکسن های ناقل ویروسی چگونه کار می‌کنند؟

واکسن های ناقل

واکسن های ناقل ویروسی با استفاده از یک ویروس بی خطر قطعه‌ای از توالی ژنتیکی را به سلول‌های ما منتقل می‌کنند و به آن‌ها اجازه تولید پروتئین پاتوژن را می‌دهند. هنگامی که به یک عفونت باکتریایی یا ویروسی آلوده شویم، سیستم ایمنی بدن ما به عوامل بیماری‌زا و مهاجم واکنش نشان می‌دهد. اگر اولین برخورد ما با عوامل مهاجم باشد، یک سری فرآیندهای کاملاً تنظیم شده برای مبارزه با پاتوژن و ایجاد مصونیت برای برخوردهای آینده صورت می‌گیرد. بسیاری از واکسن های سنتی یک پاتوژن عفونی یا بخشی از آن را به بدن ما منتقل می‌کند تا سیستم ایمنی را برای مقابله با قرار گرفتن در معرض آتیه‌های این پاتوژن مقاوم کند اما واکسن‌های ناقل ویروسی متفاوت عمل می‌کنند. آن‌ها از ویروس بی‌ضرر استفاده می‌کنند تا قطعه ای از کد ژنتیکی را از یک عامل بیماری‌زا به سلول‌های ما منتقل کنند. ویروس بی ضرر به عنوان یک سیستم ناقل برای توالی ژنتیکی عمل می‌کند. سپس سلول‌های ما پروتئین ویروسی را میسازند که توسط ناقل ایجاد شده است و آن را به سیستم ایمنی بدن ما ارائه می‌دهند. به ما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به داشتن عفونت، یک پاسخ ایمنی خاص در برابر پاتوژن ایجاد کنیم. با این حال، ناقل ویروسی به خودی خود با افزایش پاسخ ایمنی نقش مهمی ایفا می‌کند که منجر به واکنش شدیدتر نسبت به ارائه خودبه خودی توالی ژنتیکی پاتوژن به سلول می‌شود.

 وکتورهای ویروسی 

دانشمندان انواع مختلفی از وکتورهای ویروسی، از جمله وکتورهای آدنو ویروس را مورد مطالعه قرار داده اند.  آدنو ویروس ها می توانند باعث سرماخوردگی شوند و انواع مختلفی از آنها وجود دارد. در ابتدا، محققان با هدف اصلاح ژن درمانی با آدنو ویروس های اصلاح شده کار می کردند. با این حال، از آنجا که آنها قادر به تحریک سیستم ایمنی بدن ما هستند، وکتورهای آدنو ویروسی نامزدهای مناسبی برای تولید واکسن هستند. 

عملکرد واکسن Oxford-AstraZeneca COVID-19

درواکسن Oxford-AstraZeneca COVID-19 از ناقل آدنو ویروس شامپانزه استفاده شده است. این ژن رمزگذار پروتئین  SPIKE  SARS-CoV-2 را به سلولهای ما می رساند.سپس سلول های ما این ژن را به RNA پیام رسان یا mRNA رونویسی می کنند ، که به نوبه خود دستگاه سلولی ما را وادار می کند پروتئین پتانسیل عمل را در سیتوپلاسم سلول ایجاد کند. سلولهای ما پروتئین پتانسیل عمل غشا و همچنین قسمتهای کوچکی از آن را در سطح سلول ارائه می دهند ، و باعث می شود سیستم ایمنی بدن آنتی بادی ساخته و پاسخ سلول T را بیان کندتحقیقات نشان داده اند که این واکسن  ایمن است و می تواند به طورموثر در اکثر افراد از COVID-19 جلوگیری کند.     

ایمنی و ایمنی زایی

 ناقل ویروسی ChAdOx1 در واکسن Oxford-AstraZeneca COVID-19 از نظر ژنتیکی تغییر یافته است به طوری که قادر به تکثیر نیست. بنابراین ، قادر به ایجاد عفونت آدنوویروس در افرادی که واکسن زده اند نیست.همچنین نمی تواند باعث COVID-19 شود ، زیرا به اندازه کافی ماده ژنتیکی SARS-CoV-2 را برای سلول های ما حمل نمی کند تا کل ویروس SARS-CoV-2 را جمع کند. فقط توالی برای تولید پروتئین SPIKE ایجاد می کند. این واکسن هیچ تغییری دائمی در سلولهای ما ایجاد نمی کند. و توالی ژنتیکی پروتئین SPIKE بخشی از DNA ما نمی شود. اما دراخر با وجود همه ناقلین ویروسی ، یک مسئله که باید مورد توجه قرار گیرد ، مصونیت قبلی است. اگر شخصی با ویروسی روبرو شود که در گذشته به عنوان ناقل عمل کرده ، ممکن است آنتی بادی هایی برای ویروس داشته باشد. این بدان معنی است که بدن آنها سعی در مبارزه و از بین بردن ناقل ویروسی دارد و به طور بالقوه باعث کاهش اثر واکسن می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا