سوالات رایج در ارتباط با واکسن کووید-19

واکسن‌های COVID-19 چقدر موثر هستند؟

واکسن‌های کووید-19 در جلوگیری از بیماری کرونا بیش از 90% عملکرد دارند و در افراد 65 سال به بالا نیز واکسن کووید موثر است. مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که در افراد حتی پس از واکسیناسیون نیز احتمال ابتلا به COVID-19 همچنان وجود دارد، منتهی در این گروه از افراد بیماری با علائم خفیف و شدت کمتری خود را نشان می‌دهد.

آیا میزان تاثیرگذاری واکسن‌ها متفاوت است؟

تشخیص این مسئله دشوار است، زیرا واکسن‌ها در مطالعات مستقیماً با هم مقایسه نشده‌اند. اما کارشناسان می‌گویند مهمترین نکته در رابطه با این واکسن‌ها در حال حاضر جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ است. دکتر مونیکا گاندی از دانشگاه کالیفرنیا با اشاره به نتایج مطالعه بر روی پنج واکسن مورد استفاده در سراسر جهان گفت: “خوشبختانه همه این واکسن‌ها به نظر می‌رسد که ما را در برابر بیماری با علائم شدید محافظت می‌کند.” شواهد در دنیای واقعی در حالی که میلیون‌ها نفر واکسن دریافت می‌کنند نشان می‌دهد که همه آن‌ها بسیار خوب کار می‌کنند.

آیا بعد از واکسیناسیون امکان ابتلا به COVID-19 وجود دارد؟

بعد از تزریق اولین دز واکسن همچنان ممکن است به COVID-19 مبتلا شوید، زیرا هنوز مصونیت شما نسبت به ویروس کامل نشده است. پس از تزریق دز دوم واکسن خطر بسیار کمتری برای ابتلا به بیماری وجود دارد. بنابراین تزریق دوم بسیار مهم است و شما نسبت به کووید-19 بیشتر محافظت می‌شوید.

آیا بعد از تزریق واکسیناسیون لازم است پروتکل‌های بهداشتی را برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا رعایت کنیم؟

بله، هر فرد واکسینه شده همچنان باید پروتکل‎‌های بهداشتی را رعایت کند. واکسیناسیون شما را از بیماری ناشی از COVID-19 محافظت می‌کند اما ما هنوز نمی‌دانیم که آیا افراد واکسینه شده می‌توانند ویروس را گسترش دهند یا خیر. همچنین 90-60 درصد از افراد واکسینه شده طی یک تا دو هفته پس از تزریق واکسن کووید ممکن است به COVID-19 مبتلا شوند. این به معنی آن است که همه افراد با تزریق واکسن محافظت نمی‌شوند. احتمال ابتلا به COVID-19 پس از دو بار واکسیناسیون بسیار کم است اما صفر نیست. به همین دلیل، حتی پس از واکسیناسیون نیز باید طبق پروتکل‌های بهداشتی عمل کنید.

تهیه کننده: متین فکری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا