اهمیت اندازه گیری طول سرویکس در بارداری

فهرست مطالب

اندازه گیری طول سرویکس یکی از روش های تشخیصی در دوران بارداری به ویژه در زنانی است که در معرض خطر زایمان زودرس هستند. در این روش برای تعیین احتمال زایمان زودرس طول دهانه رحم اندازه گیری می شود.

اندازه گیری طول سرویکس چیست؟

طول سرویکس به اندازه گیری طول انتهای پایین رحم در دوران بارداری گفته می شود. گاهی طول سرویکس زودتر از موعد کم شده و ریسک زایمان زودرس را افزایش می دهد. به زایمان بین هفته 20 تا پایان هفته 36 بارداری زودرس گفته می شود. هر چقدر زایمان زودتر باشد ریسک به خطر افتادن سلامت جنین بیشتر است.

قبل از بارداری سرویکس (قسمت پایین رحم که به واژن متصل است) سفت، بلند و بسته است. در طول بارداری، سرویکس نرم می شود. با نزدیک شدن به زایمان، طول آن کوتاه شده و در نهایت باز می شود. باز شدن دهانه رحم پیش از هفته 37 با ریسک زایمان زودرس همراه است.

اهمیت اندازه گیری طول سرویکس

تقریبا در همه زنان باردار در هفته 32 تا 34 بارداری دهانه رحم شروع به کوتاه شدن می کند تا برای زایمان آماده شود. در زنانی که در معرض خطر زایمان زودرس نیستند تا قبل از آن تغییر قابل توجهی در طول دهانه رحم ایجاد نمی شود.

کوتاهی سرویکس

اندازه نرمال طول سرویکس

به طور کلی، یک عدد ثابت نداشته و بر حسب سن بارداری متغیر است

طول سرویکس پیش از بارداری

طول دهانه رحم در اکثر زنان بین 35 تا 55 میلی متر است.

طول سرویکس بین هفته 16 تا 24 بارداری

طول دهانه رحم معمولا 35 تا 48 میلی متر است. دهانه رحم کوتاه به طول کمتر از 25 میلی متر قبل از هفته 24 گفته می شود.

طول سرویکس بین هفته 32 تا 34 بارداری

به صورت طبیعی دهانه رحم کوتاه می شود و تا اواسط-اواخر سه ماهه سوم به کمتر از 30 میلی متر می رسد.

بهترین زمان اندازه گیری ط

اندازه گیری طول سرویکس برای چه افرادی است؟

 به زنان بارداری که به علت سابقه زایمان زودرس، جراحی سرویکس یا بارداری چند قلو در معرض خظر زایمان زودرس هستند این نوع سونوگرافی توصیه می شود. مطالعات نشان می دهند، تقریبا 45% موارد زایمان های زودرس ناشی از کوتاهی سرویکس بوده و در صورتیکه به موقع تشخیص داده شوند قابل درمان هستند.

علائم کوتاه شدن طول سرویکس

  • انقباضات منظم یا مکرر رحم
  • کمر درد
  • فشار لگن
  • ترشحات غیر طبیعی واژن

سونوگرافی طول سرویکس چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی طول سرویکس به صورت واژینال است. در این روش پزشک متخصص پروب دستگاه سونوگرافی را داخل واژن می کند. سپس، بر اساس آن طول سرویکس محاسبه می شود.

بهترین زمان اندازه گیری طول سرویکس در بارداری

بهترین زمان انجام سونوگرافی طول سرویکس هفته 19 و 20 بارداری است. البته در مواردی که فرد سابقه زایمان زودرس داشته است ممکن است اوایل سه ماهه دوم (هفته 12 تا 14) انجام شود.

درمان کوتاهی طول سرویکس در بارداری

اندازه سرویکس تغییر نمی کند. این یعنی راهی برای افزایش آن وجود ندارد ولی با کمک روش هایی مانند جراحی سرکلاژ یا پروژسترون می توان ریسک زایمان زودرس را کاهش داد.

  • در مواردیکه طول دهانه رحم بین 25 تا 29 میلی متر است پزشک برای کنترل آن توصیه به سونوگرافی مکرر در دوران بارداری می کند.
  • در مواردیکه بارداری تک قلو بوده و طول دهانه رحم قبل از هفته 24 بارداری کمتر از 25 میلی متر است پزشک توصیه به جراحی سرکلاژ (دوختن دهانه رحم) می کند.
  • در مواردیکه سابقه زایمان زودرس داشته اید ممکن است پزشک برای کاهش ریسک تکرار آن پروژسترون تجویز کند.

آیا سونوگرافی طول سرویکس برای مادر و جنین خطرناک است؟

این روش کاملا ایمن بود و هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا